Pomagamy Ukrainie! – Caritas Archidiecezji Lubelskiej

INFORMACJA CARITAS ARCHIDIECEZJI LUBELSKIEJ:

Wojna w Ukrainie trwa już tydzień, a jej konsekwencje odczuwalne są przez nas wszystkich – przede wszystkim tych, którzy musieli opuścić swój kraj, swoje domy, swoich mężów, synów czy ojców, ale także przez Polaków, którzy maksymalnie zaangażowali się w pomaganie.

Od 24 lutego 2022 r. do rana 3 marca przeszło 575 tys. osób uciekających przed wojną przekroczyło granicę polsko-ukraińską. Tylko wczoraj (2 marca) z Ukrainy do Polski wjechało 95 tys. osób.

Dane MSWiA – gov.pl

Jako Caritas Archidiecezji Lubelskiej już od tygodnia pracujemy w systemie całodobowym.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej uruchomiła specjalny telefon w związku z sytuacją na Ukrainie.
– Wszelkie zapytania związane z pomocą uchodźcom prosimy kierować pod nr tel. 451 168 789 lub email: ukraina.caritas.lublin@gmail.com
– Darczyńców oraz media prosimy o kontakt pod nr 784 872 262 lub mailowo j.banczerowska@caritas.pl

Staramy się, by nasza pomoc przebiegała dwutorowo. Z jednej strony zabezpieczamy potrzeby uchodźców, którzy w Polsce szukają schronienia, z drugiej natomiast chcemy maksymalnie wesprzeć także tych, którzy nadal są w Ukrainie.

Naszą pomoc międzynarodową kierujemy obecnie do następujących miast w Ukrainie: Łuck, Kiverce, Równe, Żytomierz, Lwów. Trafiają tam nasze transporty humanitarne, które często są przeładowywane i mniejszymi samochodami docierają w głąb kraju, by zminimalizować ryzyko zatrzymania przez wojsko rosyjskie.

Sytuacja cały czas się rozwija! Caritas codziennie przyjmuje wiele zagranicznych transportów m. in. z Włoch, Niemiec ?? i przesyła je na Ukrainę ??
??????????
‼️POTRZEBUJEMY MAGAZYNÓW‼️, żeby móc pomagać jak najlepiej!
Prosimy o kontakt osoby, które mogą pomóc. ?+48 (81) 532 95 71

Dotychczas wysłaliśmy 12 tirów, każdy z nich z transportem ok. 20 ton. Staramy się także być w kontakcie bieżącym z księżmi, którzy pracują w ukraińskich parafiach i w miarę potrzeb oraz możliwości przesyłać im wsparcie finansowe.

Tylko dziś pozyskaliśmy od lokalnych piekarni (dziękujemy!) 600 bochenków chleba, które już jutro pojadą za granicę, bo… dostaliśmy informację, że ludzie tęsknią za chlebem.

Wszystkie ręce na pokład ?? Pakujemy kolejny transport!
Bardzo potrzebna pomoc na już to:
‼️ŻYWNOŚĆ‼️ długoterminowa, konserwy, dania instant.
‼️WOLONTARIUSZE‼️ Unii Lubelskiej 15, nie trzeba się zgłaszać/ zapisywać, trzeba po prostu przyjść ?Dzięki, że jesteście ?

NA TERENIE NASZEJ DIECEZJI PROWADZIMY OBECNIE:

– Punkt kryzysowy skierowany do uchodźców, ale także instytucje im pomagające oraz rodziny, które wzięły ich pod opiekę, by otrzymać pomoc doraźną (odzież, żywność, środki czystości, kosmetyki), a także wsparcie przy zakwaterowaniu. W ciągu tygodnia zaopiekowaliśmy się tam 165 osobami.

– Namiot Nadziei w Dorohusku, który funkcjonuje przez całą dobę i stara się zapewnić pomoc w pierwszym kontakcie po przekroczeniu polsko-ukraińskiej granicy. Zapewniamy produkty żywnościowe, ciepłe napoje, wodę, ubrania. Wszystko to obstawiają wolontariusze Caritas z całego kraju (oprócz wolontariuszy lubelskiej Caritas, są tam także przedstawiciele Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej).

– Przystań dla uchodźców w naszym ośrodku w Firleju (obecnie zakwaterowanych jest tam 50 osób). Współpracujemy także z tamtejszą gminą, wspólnie dbamy o wyżywienie dla grup przebywających w ośrodkach przez nią prowadzonych. Najmłodszy nasz gość ma niespełna 3 miesiące.

– Punkty zbiórek w siedzibie przy al. Unii Lubelskiej 15, ale także w Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1, na parkingu pod sklepem Decathlon przy al. Spółdzielczości Pracy 26 oraz w sklepie Carrefour przy al. Witosa 6.

 Bazę danych osób prywatnych i instytucji, które oferują uchodźcom schronienie.