Polski Ład

Dofinansowane ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Rewitalizacja zabytków ruchomych kościoła Parafialnego p.w. Jana Chrzciciela w Łańcuchowie

Dofinansowanie 201 880,00 zł

Całkowita wartość 206 000,00 zł

Ołtarze boczne z XIX w. – p.w. św. Franciszka z Asyżu i z obrazem ,,Św. Józefa” z kościoła parafialnego w Łańcuchowie, styl klasyczny, murowane, tynkowane, polichromowane i złocone [rejestr LWKZ B/244 poz. 4,5,6].

 

Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje:

Zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku (konserwacja dwóch ołtarzy bocznych z obrazami). Stan zachowania ołtarzy i obrazów jest zły i wymaga pilnej interwencji: zniszczenia struktury i warstwy malarskiej, przemalowania z łuszczącymi się warstwami, odspojenia.

 

Konieczność działań wynika z potrzeby zachowania od zniszczenia i umożliwienia korzystania z zabytku, jak i z potrzeb obecnych i przyszłych jego użytkowników, tj. turystów, lokalnej społeczności, grup duszpasterskich oraz planów strategicznych rozwoju lokalnego. Wykonanie prac pozwoli na zahamowanie procesów dalszej destrukcji i przywrócenie im historycznych walorów.

 

Prace konserwatorskie przy 2 ołtarzach bocznych będą stanowić dopełnienie całego cyklu działań renowacyjnych prowadzonych od 2018r. Dodatkowo w 2025 roku odbędą się w parafii uroczystości związane z jej erygowaniem /650lat/, z tego powodu bardzo znaczący będzie estetyczny wygląd wnętrza.

 

Kościół jest ważnym miejscem na mapie turystycznej Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, stąd z jego oferty kulturalnej korzysta wielu turystów. Zaproponowane zmiany w sferze kulturalnej (odbudowanie blasku zabytku istotnego dla lokalnej społeczności) to dźwignia do ożywienia gospodarczego źródło dochodu przedsiębiorców różnych branż: gastronomicznych, hotelarskich, infrastruktury turystyczne], transportowych i handlowych oraz znaczące zwiększenie liczny odwiedzających (atrakcyjność miejsca).

 

Realizacja inwestycji pozwoli na zminimalizowanie skutków społeczno-gospodarczych wywołanych COVID-19, gdyż najmocniej dotknięte zostały sektory gastronomii i zakwaterowania oraz turystyki, kultury i transportu. Firmy zmuszone były do redukcji kosztów, w tym rezygnacji z planów inwestycyjnych. Pogorszenie sytuacji ekonomicznej (o ponad 40%) i redukcja kosztów dotkniętych także Beneficjenta dotacji. Brak działań inwestycyjnych spowodował dalszą destrukcję zabytków i ograniczył ruch turystyczny (spadek turystów i odwiedzających o ponad 80%). Odnowa zabytku i ożywienie ruchu turystycznego to szansa na dynamiczny rozwój.