XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

2. Kalendarz liturgiczny: piątek – wspomnienie Św. Grzegorza Wielkiego, p.,dK.
  3. Ofiary zebrane dzisiaj do puszek przeznaczone są na Fundusz wspierania Nauki Chrześcijańskiej. Za tydzień ofiary do puszek na programy edukacyjne dla dzieci (świetlice Caritas)
  4. W środę rozpoczęcie nowego Roku Szkolnego. Msza święta z błogosławieństwem dzieci na nowy rok szkolny w Łańcuchowie o godz. 8.00 ,w Ostrówku o godz. 9.00. Zapraszam dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników szkół. Dla dzieci słodka niespodzianka…
  5. Uczniowie klas ósmych i starsi mogą zapisywać się na listę kandydatów do sakramentu bierzmowania.
  6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca. W czwartek, przed mszą świętą, adoracja Najświętszego Sakramentu. W piątek od godz. 9.00 będę odwiedzał chorych w domach.
  7. W sobotę o godz. 9.00 spotkanie całej Liturgicznej Służby Ołtarza w kościele. Po mszy świętej dalsza część spotkania na plebanii. Zapraszam raz jeszcze wszystkich, także tych, którzy z różnych powodów zawiesili swoją posługę. Dajmy sobie szansę.
  9. do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny i Niedziela.
  10. Zaproszenie Metropolity Lubelskiego na uroczystości wrześniowe

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Tegoroczne uroczystości Maryjne w sanktuariach naszej archidiecezji będą okazją do dziękczynienia Bogu za beatyfikację wielkiego czciciela Matki Bożej, Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do swojego zawołania biskupiego Soli Deo, umieszczonego na frontonie naszej katedry, dodawał słowa Per Mariam. Służył ofiarnie Samemu Bogu przez Maryję. Uczył nas słowem i przykładem, jak odkrywać Jezusa w ramionach Matki i jak uczyć się od Niej zasłuchania się w Słowo Boże i wypełniania go w życiu.

W uroczystościach beatyfikacyjnych dnia 12 września uczestniczyć będą bezpośrednio tylko nieliczni przedstawiciele duchowieństwa i wiernych naszej archidiecezji. Wszystkich wiernych natomiast zachęcam do łączenia się ze Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie poprzez transmisję telewizyjną. Pamiętajmy jednak, że łączność z Eucharystią poprzez media nie jest wypełnieniem obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej.

Na uroczystości odpustowe do Wąwolnicy, 5 września na godz. 12.00, zaprosiłem w tym roku Księdza Biskupa Jana Sobiło, biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej, rezydującego w Zaporożu na Ukrainie Wschodniej. Ksiądz Biskup Sobiło był kapłanem archidiecezji lubelskiej i ciągle pamięta o naszym Kościele lokalnym. Tutaj przygotował się do kapłaństwa i zdobywał pierwsze doświadczenia duszpasterskie, tak pięknie owocujące w jego posłudze biskupiej na Ukrainie.

8 września o godz. 11.30 uroczystościom odpustowym w Sanktuarium Maryjnym na Chełmskiej Górze będzie przewodniczył Metropolita Przemyski, Ksiądz Arcybiskup Adam Szal. W obu Sanktuariach zostaną poświęcone także wieńce dożynkowe. Zachęcam do kontynuowania tradycyjnych pielgrzymek do Wąwolnicy i Chełma.

14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża, będzie gościł w naszej Archikatedrze Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, emerytowany Metropolita Przemyski i były wieloletni Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Umieścimy podarowane przez niego relikwie Krzyża Świętego w kaplicy Krzyża Trybunalskiego, miejscu codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

25 września, w sobotę o godz. 11.00 nastąpi uroczyste rozpoczęcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, które miało się odbyć w ubiegłym roku, a z powodu pandemii zostało odłożone. Będzie to jednocześnie dziękczynienie za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego, niegdyś Biskupa Lubelskiego. Włączymy go do grona Patronów Synodu i będziemy czerpać z Jego bogatego duchowego przesłania.

W niedzielę 10 października na godz. 12.00 zapraszam Was do Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej na uroczystości odpustowe pod przewodnictwem metropolity lwowskiego, arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, który pełnił obowiązki sekretarza dwóch papieży: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Przed nami czas bogaty w ważne wydarzenia. Włączmy się w ich celebrację i prośmy Ducha Świętego, aby jego moc odnowiła oblicze naszego Kościoła.

Wszystkim z serca błogosławię

Wasz biskup Stanisław