XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 1. Intencje Mszy świętych na bieżący tydzień wywieszone są w gablocie i na stronie internetowej parafii.
 2. Kalendarz liturgiczny: poniedziałek – uroczystość ŚW. PIOTRA I PAWŁA, App.; piątek – święto Św. Tomasza Ap.
 3. Dzisiaj dzień wyborów prezydenckich. Przypominam, że głosowanie w wyborach to obowiązek obywatelski i chrześcijański każdego pełnoletniego obywatela.
 4. Za nam i odpust parafialny i wizytacja kanoniczna ks. biskupa. Dało się wyczuć satysfakcję księdza biskupa z funkcjonowania parafii i wykonanych prac. Na protokół jeszcze czekamy. Ale z całą pewnością, zgodnie z zaleceniem biskupa wszystkie chrzty, śluby, pogrzeby mają być odprawiane w kościele parafialnym (kan.1177 KPK). Chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do przeżycia odpustu. Dziękuję osobom, które sprzątały kościół i kaplicę, LSO, szafarzom, panu Pawłowi i chórzystom. Szczególnie serdecznie dziękuję Paniom, które przygotowały obiad odpustowy i kawę na spotkanie z Radą Duszpasterską ( ksiądz biskup był trochę zawiedziony, że tylko połowa radnych była obecna). Dziękuję, kochani, Wam wszystkim za liczną obecność na sumie odpustowej, co zauważył ksiądz biskup z zadowoleniem.
 5. Jutro w uroczystość św. App. Piotra i Pawła może uzyskać wierny, który w dniu jutrzejszym z pobożną intencją używa przedmiotu pobłogosławionego przez Ojca Świętego lub biskupa z dodaniem wyznania wiary oraz wierny, który w dniu jutrzejszym pobożnie odmówi Ojcze Nasz i Wierzę w Boga, nawiedzając bazyliki mniejsze w Lublinie, Chełmie, Wąwolnicy, Lubartowie lub archikatedrę. Także jutro, o godz.11.00 w Archikatedrze Lubelskiej, ks. dr Adam Piotr Bab otrzyma święcenia biskupie, na które zaprasza ks. Abp. Stanisław Budzik. Liturgia będzie transmitowana w TVP3 Lublin, Radio Plus i w internecie.
 6. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek adoracja Najśw. Sakramentu przed Mszą św. W piątek od godz.9.00 będę odwiedzał chorych w domach.
 7. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy tym roku 4 sierpnia. Zapisy w dniach 1-10 lipca ze względu na pandemie koronawirusa, będą możliwe tylko drogą meilową. Szczegóły nawww.pielgrzymka.lublin.pl. W parafii lub przez stronę internetową można składać ofiary z intencjami na Fundusz „Idę z Tobą”. Wysokość ofiar dowolna.
 8. Rozpoczęły się wakacje, ale nie od Pana Boga. Korzystajmy z tego, że nie ma już limitów osób mogących uczestniczyć we Mszy świętej.
 9. Od 1 czerwca obowiązują nowe zasady przygotowania do sakramentu małżeństwa, w tym nowy protokół rozmów kanonicznych. Wśród pytań są dwa szczególnie sprawiające trudność: o praktyki religijne (spowiedź, msza święta – jak często) i drugie : powód dla którego chcą zawrzeć małżeństwo w kościele. Dlatego proszę nie lekceważyć udziału w niedzielnej Eucharystii i praktyk religijnych. W punkcie 3 wstępu do Dekretu jest zapis: Kapłan przygotowujący i dopuszczający narzeczonych do małżeństwa winien mieć moralną pewność, że będzie ono zawarte ważnie i godziwie. Wymaga tego szacunek dla świętości małżeństwa, które w przypadku zawierania go  przez dwoje ochrzczonych posiada rangę sakramentalną. I w konsekwencji jeżeli są wątpliwości ma obowiązek nie dopuścić do zawarcia sakramentu. Podobnie jeżeli chodzi o zaświadczenie do bycia rodzicem chrzestnym lub świadkiem bierzmowania. Może nim być osoba przede wszystkim wierząca i praktykująca (zgodnie z treścią zaświadczenia). Nie wystarczy samo bierzmowanie.
 10. W imieniu ks. Wiesława Kosickiego, Dyrektora Caritas Lublin i podopiecznych Caritas chcę serdecznie podziękować za wszelkie dostarczone płody rolne. Skrzynki i częśćlubianek do odebrania przy plebanii.
 11. Do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny i Niedziela.
 12. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła, parafii.
 13. Z naszej wspólnoty odeszli do Pana: śp. Mieczysław Okal z Wólki Łańcuchowskiej. Pogrzeb odbył się w czwartek. A także śp. Jan Krępacki z Ciechanek. Pogrzeb będzie we wtorek o godz.14.30. O 14.00 różaniec w kościele. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu.