OFIAROWANIE PAŃSKIE

2. Kalendarz liturgiczny: sroda – wspomnienie Św. Agaty, dz., m.; czwartek – wspomnienie Św. Pawła Miki i Tow., m.
  3. Dzisiaj Dzień Życia Konsekrowanego. Ofiary składane na tacę przeznaczone są na zakony kontemplacyjne w naszej diecezji. Dzisiaj także rocznica święceń biskupich bpa Mieczysława Cisło.
  4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek miesiąca. W czwartek w kościele od 17.30 adoracja Najświętszego Sakramentu. W piątek od godz. 9.00 odwiedzam chorych w domach.
  5. W środe, we wspomnienie Św. Agaty podczas Mszy św. będziemy błogosławić chleb, sól i wodę.
  6. W przyszłą niedzielę odpust w parafii w Białce. Sumę o godz. 12.00 będzie celebrował ks. abp. Stanisław Budzik.
  7. Za nami wizyta duszpasterska. Chcę serdecznie podziękować za życzliwe przyjmowanie mnie w waszych domach. Nie było jakichś incydentów, problemow. Z próśb, które pojawiały się dość często to była prośba o uwrażliwienie wiernych na większą mobilizację i solidarność w sprzątaniu kościoła czy kaplicy. Bywa, że z poszczególnych wiosek stale te same rodziny sprzątają przy obojętności pozostałych. Dziękuję tż z ofiary składane przy okazji wizyty duszpasterskiej. Przypomnę, że w tym roku mamy do wykonania ogrodzenie plebanii, meble do kancelarii i rozpoczniemy realizację projektu termomodernizacji. Dzięki ofiarom z kolędy i oszczędnościom z poprzedniego roku w całości mamy spłacone zadłużenie w kurii oraz zapłaciliśmy kolejną fakturę wynikającą z umowy z menadżerem projektu. Wykonywana jest też instalacja gazowa wewnętrzna w organistówce.
  8. Chcę przypomnieć i zachęcić osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby fizyczne do darowizny na Kościół nawet do 6% z dochodów zeszłorocznych. Pozwoli to ofiarodawcom zmniejszyć kwotę podatku. Poniżej podaję przykładowe rozliczenie i zysk jaki może uzyskać osoba wpłacająca darowiznęPrzy założeniu, że po odliczeniu standardowych kosztów uzyskania przychodu oraz składek ZUS podatnikowi zostanie dochód w kwocie 85.528,00 zł, to bez ulgi zapłaci on 14.839 zł podatku. Jeżeli skorzysta on z ulgi, to zakładając, że jego przychód roczny (przed odliczeniami) wyniósł 100.664,04 zł i poniósł standardowe koszty z umowy o pracę 1.335,00 zł, ustali on dochód (przychód – koszty) = 99.329,04 zł. Maksymalna darowizna mogłaby wynieść zatem 6% tej kwoty, czyli 5.959,74 zł co w konsekwencji przedstawia się następująco:100.664,04 – 1335,00 (koszty uzyskania przychodu) – 13.801,04 (składki ZUS) – 5.959,74 = 79.568,26 zł, czyli po zaokrągleniu do pełnych złotych 79.568 zł.

Podatek wyniesie 18% tej kwoty czyli 14.322,24 zł minus kwota wolna od podatku. Faktyczny zysk z korzystania z ulgi przez podatnika wyniesie zatem ponad 1000 zł.

10. Do nabycia prasa katolicka Gość Niedzielny i Niedziela.