W klimacie wieczernika…

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Przed południem w Archikatedrze wokół Arcybiskupa Stanisława Budzika zgromadziło się blisko 400 księży z Archidiecezji Lubelskiej aby uczestniczyć w Mszy Krzyżma,  podczas której poświęcone zostały oleje krzyżma i oleje chorych oraz zgromadzeni kapłani odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorem zgromadziliśmy się w naszej świątyni na Mszy Wieczerzy Pańskiej. Przenieśliśmy się w klimat wieczernika gdzie Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa, oraz przekazał przykazanie miłości i służby sam w geście umycia nóg apostołom stając się ich Sługą. Pozostaje Sługą wobec każdego z nas będąc dla nas nieustannie obecny w Najświętszym Sakramencie i sakramentach świętych. Widocznym znakiem Chrystusa – Sługi są kapłani. Wspominając wydarzenia z wieczernika byliśmy świadkami obmycia i ucałowania przez proboszcza w geście służby nóg dwunastu mężczyznom. Po Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy na znak pojmania Jezusa w Getsemani. Adoracja trwała do 22-ej.