XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Intencje Mszy Św. na bieżący tydzień wywieszone są w gablocie i na stronie internetowej parafii.

2. Kalendarz liturgiczny : poniedziałek – wspomnienie Św. Teresy od Jezusa, dz.,dK; wtorek – wspomnienie Sw. Jadwigi Śląskiej; środa – wspomnienie Sw. Ignacego Antiocheńskiego,bp., m.; czwartek – święto Św. Łukasza,Ew.; sobota – wspomnienie Św. Jana Kantego, prb., patrona diecezji

3. Dzisiaj Dzień papieski. Ofiary zbierane do puszek przeznaczone są na Fundusz Papieski Dzieło Trzeciego Tysiąclecia. Natomiast ofiary zbierane na tacę w przyszłą niedzielę będą przeznaczone na misje – ” Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary”.

4. We wtorek przypada 40 rocznica wyboru Kard. Wojtyły na papieża. Niech będzie to dzień wdzięczności Bogu za osobę Św. Jana Pawła II i za wszelkie dobro jakie dla nas uczynił.

5. Trwa miesiąc październik. Przypominam o nabożeństwach różańcowych i gorąco zapraszam do udziału we wspólnej modlitwie.

6. Zbliża się listopad miesiąc pamięci o zmarłych i modlitwy wypominkowej. Radnych, którzy jeszcze nie odebrali kartek wypominkowych zapraszam o zakrystii i proszę o ich rozniesienie parafianom. Przypomnę, aby zwracając kartkę wypominkową umieścić na niej nazwę swojej wioski.

7. Zbliżająca się uroczystość Wszystkich Świętych to czas także porządkowania naszych grobów. W zeszła niedzielę z wiceprzewodniczącym rady duszpasterskiej i z P. Jarkiem Zabłotnym byliśmy na cmentarzu. Padła propozycja aby plastiki i szkło zabierać w miarę możliwości ze sobą a zostawiać tylko śmieci biodegradowalne. Uzasadnienie – każdy, niezależnie od ilości odprowadzanych odpadów płaci stałą stawkę od gospodarstwa. Natomiast za wywóz śmieci z cmentarza w listopadzie parafia płaci ok. 2000 zł. można te pieniądze oszczędzić zabierając właśnie ze sobą plastiki i szkło. Natomiast proszę też nie wrzucać do kontenera takich odpadów jak trawa skoszona, liście, gałęzie. Jeżeli ktoś będziemusiał zostawic odpady przy cmentarzu to bardzo proszę o ich selekcję. Każdego roku mamy kontrolę z Sanepidu dotyczącą właśnie segregacji śmieci.

8. Jest jeszcze jedna sprawa dotycząca cmentarza. I głównie z tego powodu w zeszłą niedzielę udaliśmy się na cmentarz z przedstawicielami Rady Duszpasterskiej. Mianowicie chodzi o ławki przy grobach. Na stronie internetowej cmentarza jest regulamin cmentarza. Paragraf 4 punkt 2 mówi o tym, że wszelkie prace prowadzone na cmentarzu powinny być prowadzone po uzyskaniu zgody Administratora cmentarza. W tym także stawianie ławek. Jak do tej pory nikt nie przychodził do mnie po taką zgodę. Zgodę też można uzyskać od P. Sagana. Tym czasem z cmentarza trochę robi nam się park. Nie dopuszczalne są sytuacje kiedy ławka zajmuje połowę alejki. Ze względów nie tylko estetyki ale i bezpieczeństwa (  droga ewakuacji). Druga sprawa płacąc za grób nie nabywa się prawa do zagospodarowania całej przestrzeni cmentarza wokół grobu a jedynie, co ustaliliśmy z P. Saganem 45 cm od krawędzi grobu w stronę alejki, 25 cm z tyłu i ok.20 – 25 cm po bokach. W tej przestrzeni powinny też zmieścić się ławki. Bardzo proszę aby nie było co do tej kwestii sporów. Są ławki ze składanym siedziskiem, typowo przystosowane do cmentarza i takie ewentualnie proszę instalować. One mieszczą się bez problemu w przestrzeni grobu. Decyzją przedstawicieli Rady Parafialnej i moją proszę o dostosowanie się do tych zasad tych, którzy już postawili ławki bez otrzymanej zgody i tych, którzy będą to robić w przyszłości. Proszę też pamiętać o rodzinach, które przychodzą na groby sąsiednie. Oni też muszą mieć miejsce żeby przy grobach swoich bliskich się zatrzymać.

9. Jest sporo grobów ziemnych zaniedbanych i bez zgłoszenia dysponenta grobu ( od roku o to proszę). Jeżeli w ciągu 12 miesięcy nie otrzymam zgłoszenia te groby będą likwidowane ( z wyjątkiem grobów zabytkowych ).

10. Wójt Gminy Milejów zaprasza mieszkańców gminy, kandydatów w wyborach na wójta gminy Milejów, kandydatów do samorządów wszystkich szczebli na debatę programową.  14 października godz. 17.00 GOK w Milejowie.

11. Komitet Wyborczy PSL serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców powiatu Łęczyńskiego na spotkanie otwarte z posłem do Parlamentu Europejskiego Krzysztofem Hetmanem oraz kandydatami do Powiatu Łęczyńskiego i Sejmiku. Spotkanie odbędzie się 15 października o godz. 17.30 w sali konferencyjnej restauracji Emocja w Łęcznej.

12. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła/ kaplicy.

13. Do nabycia prasa katolicka : Gość Niedzielny, Niedziela i kalendarze na 2019 r.

14. Dzisiaj Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim pracownikom oświaty składam najserdeczniejsze życzenia. Abyście mieli satysfakcję z kształcenia młodego pokolenia, życzliwości uczniów i rodziców. A powiedzenie ” Obyś cudze dzieci uczył” przestało być złorzeczeniem a zaszczytem.